Podnikání

Proč jsou sídla společnosti tak důležitá

Zákon uvaluje na podnikatele mnoho povinností. Některé jdou splnit snadněji než jiné, avšak pokud se chceme vyhnout postihu, dodrženy musí být všechny. Jednou z nich je i potřeba fyzické adresy sídla společnosti. Na ní musí být naši firmu možné skutečně najít. Samozřejmě, zákon nijak nespecifikuje, jak by takové firemní sídlo mělo vypadat. I to je důvod, proč například mnozí majitelé internetových obchodů uvádí svou domovskou adresu. Při tom se však vůbec neškodí zamyslet, proč byl tento požadavek vlastně do zákoníku vložen.

jako sídlo firmy můžeme uvést i své bydliště

Důvod je samozřejmě velmi prozaický: i v dnešní době se mnohé úřední dopisy posílají nikoliv elektronickou, nýbrž klasickou cestou. Je tedy nutné vědět, kam je vlastně mají posílat. I proto je zde onen požadavek, že na dané adrese musí ona firma skutečně být. Pravdou však je, že toto uspořádání je vhodné i pro mnohé podnikatele. Ti totiž mnohdy chtějí či dokonce potřebují reprezentativní prostory, kde se mohou setkávat se svými zákazníky, investory, ale i dalšími důležitými osobami. A je jasné, že na ně chtějí udělat co nejlepší dojem.

obchodní schůze vyžadují reprezentativní prostředí

Problém je zde samozřejmě v tom, že koupě nemovitosti není dnes rozhodně levnou záležitostí, pokud se nám vůbec podaří najít nějakou, která bude pro naše účely vhodná. Ani pronájem dnes nepřijde levně, nehledě na to, že ten ani není dlouhodobě výhodným řešením.

To jsou také důvody, proč má mnoho začínajících podnikatelů takové problémy. Jednou z možností je samozřejmě takzvané virtuální sídlo, tedy v podstatě omezený pronájem – danou adresu máte uvedenu jako své sídlo, a v případě potřeby můžete občas využít konferenční místnost, avšak jinak zde nepobýváte. Je to zdaleka nejlevnější řešení, pokud již nemáte vhodné prostory, ačkoliv je relativně málo známé.

Proto, než se pustíte do podnikání, je dobré si i toto dobře promyslet a naplánovat. Tak budete mít mnohem větší šanci, že zrovna vaše firma uspěje a vydělá vám peníze – což je koneckonců tím hlavním cílem.