Nakupování

Vrták do kovu nechybí v žádné dílně

Vrták je nástroj s velmi dlouhou historií. Patří k nejstarším ocelovým strojírenským komponentům, bez jehož existence se neobejde průmyslová výroba, ale i údržba a domácí dílna. Nejčastěji se jedná o výrobek z rychlořezné oceli pro vrtání kovových materiálů, ovšem existují i vrtáky speciální, pro zhotovování otvorů do kamene, cihly a betonu.

vrtáky do kovu

Jestliže se nyní zaměříme na vrtáky do oceli, mosazi, bronzů, duralu a dalších kovů, objevíme jejich pozoruhodnou vlastnost – univerzalitu.

Vrtáky do kovu můžete použít i do dřeva

Vrtáky do kovu jsou natolik univerzální nástroj, že s nimi v domácí dílně uspějete i u vrtání nekovových materiálů. Stačí mít dostatečně odstupňovanou sadu, s níž dokážete vytvářet mnoho výrobků pro domácnost i zahradu.

vrták do kovu, dřeva a betonu

Poličky, stolky, věšáky, truhlíky na květiny – a další předměty podobného charakteru zhotovené ze dřeva zvládnete vyrobit sami. Napodobíte tím stavebnicový nábytek, který se dnes běžně nabízí v obchodní síti. Jednotlivé díly budete navzájem spojovat dřevěnými kolíčky a následně ocelovými vruty a k tomu uplatníte vrták do kovu v několika průměrech i délkách. Pro tuto práci vystačíte i s ruční elektrickou vrtačkou.

Modelářství – tvůrci modelů železničního, automobilového a leteckého modelářství se bez vrtáků neobejdou, a ty, které jsou určené do kovových součástí, lze použít i pro plastické hmoty. Budete je potřebovat pro uchycení podvozku letounu, pro připevnění dekorací pro vlakové kolejiště anebo pro provoz členité autodráhy.

Oprava obuvi – poměrně neobvyklý způsob využití vrtáků do kovu je i oprava dámské obuvi na podpatku. Vyšší podpatky se rády odlamují a stane-li se to i vaší partnerce, nemusí obuv hned vyhazovat. Lze ji opravit provrtáním (širšího) podpatku a vložením kovové zpevňující výztuže. Podpatek se tak spojí se stélkou, načež se spoj ještě zpevní obuvnickým lepidlem.