Věda

Vědecké experimenty


VÄ›da a další vÄ›decké experimenty mÄ› vždycky bavily. Také jsem si vždycky moc ráda v televizi koukala na takové poÅ™ady, kde právÄ› dÄ›laly různé pokusy anebo vÄ›decké experimenty. Vždycky hodnÄ› mÄ› to zajímalo, takže jsem byla opravdu hodnÄ› pÅ™ekvapená, když mi potom maminka pořídila takový krásný mikroskop a vÄ›deckou sadu. VÄ›decká sada byla taková, že tam byly různé lahviÄky anebo kelímky Äi mistiÄky, kam právÄ› jsem mohla dávat různé pokusy. MÄ›la jsem k tomu tÅ™eba potravinářské barvivo, různé barvy, abych si vÅ¡echno mohla odstranit anebo také odliÅ¡it. To mi v té dobÄ› bylo asi jedenáct let.

Od maminky jsem dostala mikroskop.

Jako jedenáctiletá holka jsem tohle měla ráda a také mě potěšilo, že jsem měla bratra, se kterým jsme si vždycky hráli. A dělali jsme různé pokusy. Musím uznat, že mnoho lidí tohle právě nedělá, že třeba někoho vůbec ani nebaví dělat pokusy anebo se nezajímá o vědu anebo také o studium. Já naštěstí patřím k těm lidem, kteří jsou úplně prohloubení do studia a také je velice baví věda. A když jsem potom vyhrála ještě první místo v soutěži o vědecké experimenty, tak jsem byla opravdu štěstím bez sebe. Ani jsem netušila, že já vlastně mohu vyhrát nějakou soutěž, která se týká experimentů a podobně.

Míchala jsem ráda různé barviÄky.

Od té doby, kdy jsem vyhrála první místo v experimentu a soutěžila jsem dále, tak se mi sice už tak moc nedaÅ™ilo, ale tohle mÄ› vůbec neopustilo. I když mi je dvaatÅ™icet let, tak také obÄas se svým synem udÄ›láme nÄ›jaký pokus, protože se alespoň takhle vrátím do svých dÄ›tských let a také ukáži synovi, co jsem dříve dÄ›lala. Syn tohle má rád také, takže kupujeme na vÄ›decké pokusy a další pokusy sodu nebo potravinářské barvivo, kypřící prášek a podobnÄ›. Jde vidÄ›t, že s tÄ›mi vÄ›cmi jdou dÄ›lat úplnÄ› perfektní vÄ›ci a myslím si, že mnoho dÄ›tí by tohle také bavilo. Uvidíte sami. Nejlepší je, když to s dÄ›tmi vyzkoušíte.